Cinsel Sorunlar

Cinsel Organ Sedefi

Cinsel Organ Sedefi

  • Cinsel organlarda sedef tek başına veya diğer bölgelerle beraber ortaya çıkabilir. Yaralar küçük kızarıklıklardan geniş yamalara kadar farklılık gösterebilmektedir. Bu bölgelerde görülen en sık sedef tipi ters (inverse) sedeftir.
  • Cinsel organlarda yerleşen sedef sıklıkla tedaviye çok iyi yanıt verir. Fakat bölgenin hassasiyetinden dolayı tedavide bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu unsurları öğrenmek için tedavi ipuçları bölümünü okuyabilirsiniz.

Cinsel Organ Sedefinde Tedavide İpuçları

Cinsel organ sedefinin tedavisi bulunduğu bölgenin derisinin özelliği nedeniyle zor olabilir. Fakat dermatoloğunuz tarafından önerilen tedavi planına uyarak rahatlayabilir ve sedefinizi temizleyebilirsiniz. Cinsel organ sedefi sıklıkla sürme(topikal) tedavilere iyi yanıt verir. Fakat bu bölge cildinin hassas yapısı dikkate alınmalıdır. Her kişinin tedaviye verdiği yanıt süresinin farklı olacağını hatırlayın. Belirli bir süre sonra dermatoloğunuz sizi kontrol muayenesine çağıracaktır. Bu randevu doktorunuzun tedaviye verdiği yanıtı değerlendirmesi açısından çok önemlidir. Sizin verdiğiniz yanıta göre tedavide değişiklikler yapacak ve tedaviden maksimum etkinliği minimum yan etkiyle almanızı sağlayacaktır.

Takrolimus ve Pimekrolimus

Bu ilaçlar şu anda egzamanın tedavisi için FDA onayı almıştır. Kortizonların yaptığı gibi sedefi tedavi etmekte ve kortizonların yan etkisi olan cilt incelmesi yaratmamaktadırlar. Ayrıca sürülen bölgenin mantar veya bakteri enfeksiyonuna yatkın olmasına yol açmazlar.

Ultraviyole(UV) Işık

UV ışık tedavileri bazı cinsel organ sedeflerinde kullanılabilmektedir. Fakat doz ayarlaması yapılması gerekmektedir çünkü cinsel organların cildi diğer bölgelere göre daha incedir.

Pubis bölgesindeki sedef yaraları bu bölge traşlandıktan sonra verilen UV ışınına çok iyi derecede yanıt verir. Kıvrım bölgelerine de hastayı doğru şekilde pozisyonlandırdıktan sonra UV tedavisi uygulanabilir.

Amerikan Dermatologlar Akademisi erkek hastaların penis ve yumurtalık bölgelerini UV ışınına maruz bırakmamalarını ve bu bölgeleri diğer vücut alanlarına uygulanan tedaviler sırasında korumalarını önermiştir.

Sedefte Ultraviyole (UV) Tedavileri Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Calcipotriol

Calcipotriol D3 vitaminin bir benzeri olup genellikle cinsel bölgeye kullanılmasında tahriş yaptığı için önerilmemektedir. Fakat kortizonların cilt inceltici yan etkisi bulunmadığından vazelinle karıştırılıp veya düşük doz kortizonlarla beraber dönüşümlü kullanılmasını öneren dermatologlar vardır.

Tazarotene

Üretici tarafından cinsel bölgeye uygulanması tahriş edici etkisi nedeniyle önerilmemekle beraber dermatoloğunuzun önereceği tedavi planıyla dikkatle uygulanarak veya diğer ilaçlarla kombine edilerek bu bölgeye kullanılabilir. Hasta ilacı uyguladıktan sonra elini yıkamalıdır.

Sedefte Tazarotene Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Kortizonlar

Cinsel bölgedeki sedefe dikkatle ve düşük etkili kortizonlar kullanılmalıdır. Genellikle uzun süre bu bölgeye kortizon kullanımından kaçınılmaktadır. Bu bölgenin nemli ve sıcak olması kortizonların deri tarafından emilmesini arttırır ve yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kullanımları sırasında dermatoloğunuzun önerdiği süre ile tedaviyi kısıtlamanız gereklidir.

Sedefte Kortizon Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Nemlendiriciler

Parfüm içeren nemlendiriciler cinsel bölgeyi tahriş edebilir bu nedenle parfümsüz nemlendiriciler tercih edilmelidir. Uygun bir nemlendirici ile sedef yaralarının sürekli nemli tutulması kurumayı engelleyeceğinden kaşıntıyı da azaltır.

Katran içerikli ilaçlar penis, skrotum, kadın cinsel organları veya çatlak deriye uygulanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir