Cinsel Bilgiler

Genital Bölgeye Ağda Uygulanması Temizlenmesi

Genital Bölgeye Ağda Uygulanması Temizlenmesi

Genital bölge ağda ve temizliği, genital bölge ağdası nasıl yapılır.
Genital bölge temizliği sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Basında çoğu kez, genital bölgede istenmeyen tüyleri alan kişilerin istemeyerek genital bölgelerini yırttığı ve zarar verdiği gibi haberleri sıkça okuruz. O nedenle gerek hijyen gerekse genital bölge ağda tekniği olarak dikkat etmemiz gereken bir takım incelikler bulunmaktadır.

Genital bölge temizliğinde pek çok yanlış yapılıyor. Bu yanlışlar hastalıklara zemin hazırlıyor, zaman zaman doğurganlığı tehlikeye sokuyor. İşte dikkat edilmesi gereken unsurlar…

“Temizlik, kadın hastalıklarının önlenmesinde en önemli etkenlerin başında geliyor” diyen Doç. Dr. Ümit Türsen, “bilinçsiz uygulamalar enfeksiyona zemin hazırlayarak sağlık sorunu yaratabilir” uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Ümit Türsen, kadın genital bölgesinin temizliği konusunda duyarlı olunması gerektiğini, aksi halde başta enfeksiyon ve mantar olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların oluşabileceğini, bunun da önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

 1. Yoğun alkolle silme gibi bilinçsiz uygulamalar enfeksiyona zemin hazırlar.
 2. Temizlik maddesiyle hijyen ortamı sağlamaya çalışırken genital pH düzeyinin bozulabilir ve başta egzama olmak üzere çeşitli sorunlara yol açar.
 3. Genital bölge için özel üretilmiş temizlik ürünlerini kullanmak gerekir. Ancak bu maddelerin kullanımında abartıya kaçmak da başka rahatsızlıklara yol açabilir.
 4. Genital temizlik ürünlerin periyodik aralıklarla kullanılması doğrudur.
 5. Klozet kapağının üzerine tek kullanımlık kağıt kullanılmalıdır.
 6. Genital kılların giderilmesinde ağda ve jilet yerine genital bölge için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak veya makas kullanmak özellikle genital bölge enfeksiyonları ve tahrişe duyarlı kadınlarda daha iyi bir seçenek olabilir.
 7. İdrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için “zaman” bulurlar. Halbuki idrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar.
 8. Tam hazır olunmadan (yeterli kayganlık oluşmadan) ilişkiye başlanmamalıdır.

Doç. Dr. Türsen, genital bölge temizliğinin sağlanmaması halinde zaman zaman doğurganlığı bile etkileyen sorunların yaşanabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu sorun, ne yazık ki halkımız tarafından pek bilinmiyor. Oysa ki bu konuda Avrupa ülkelerinde genital bölgeye özel, havludan bezlere kadar ciddi bir yatırım yapılıyor. Kadınlarda hijyenin sağlanmamasına bağlı yaşanması muhtemel sorunları bildikleri için önem gösteriyor. Ülkemizde de yeni yeni yatırımlar yapılmaya başlandı.”

Bu arada, genital temizlik bezinin, çok kısa sürede Türkiye’de de üretilmeye başlanacağı bildirildi.

Genital bölge ağdası nasıl yapılır

Genital bölgeler için ağda, evde hazırlanabildiği gibi, ılık sir ağda olarak kavanozlarda da satılmaktadır. Tüyleri kökünden alır ve yenilerinin daha yumuşak çıkmasını sağlar.

Tüylerin yeniden çıkışı: 3 hafta.

Riskleri:

 1. Elle uygulandığı için diğer ağdalara göre daha fazla deneyim gerektirir.
 2. Diğer ağdalara göre daha fazla çaba ve zaman gerektirir.

Uygulama önerileri:

 1. Başlamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 2. Ağdayı küçük parçalar halinde ve fazla inceltmeden yayın.
 3. Hemen çekmeyin, elinizle hafifçe bastırarak tüm tüylere yapışmasını sağlayın.
 4. Tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hızla ve tek harekette çekin; daha az acı duyarsınız.
 5. Temizliğiniz bittikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp nemlendirin.

Saglıklıca.

One comment on “Genital Bölgeye Ağda Uygulanması Temizlenmesi

 1. Ağda zarar weriyor bana. Vücudum çok hassas. Epilasyon makinalari çok acı weriyor we kökleri kanatıyor ne yapmalıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir